"NIE DLA PARYTETU, TAK DLA KOBIET” PDF Drukuj Email

„Małopolska silnych kobiet” pod taką nazwą odbyła się 7 listopada br. w Krakowie konferencja, której głównym celem było przedstawienie kandydatek z list zjednoczonej prawicy

Kandydatki do sejmiku małopolskiego z list zjednoczonej prawicy mówią „Nie dla parytetu, tak dla kobiet”. Nie potrzebują faworyzacji, ich działania i kompetencje mówią same za siebie. Wierzą, że to dzięki nim powstanie „Małopolska silnych kobiet”. Pod taką nazwą odbyła się dziś (7 listopada) konferencja w ICE Kraków Congress Centre, gdzie mogliśmy wysłuchać jak kobiety widzą Małopolskę.

 

To właśnie na listach zjednoczonej prawicy w Małopolsce 50% pierwszych miejsc należy do kobiet. A co ciekawe to te partie nie walczyły o parytet kobiet, który uważają za uprzedmiotowienie i upokorzenie kobiet. Z kolei w Platformie we wszystkich 6  okręgach zabrakło miejsca dla liderek, a w przypadku PSL i SLD znalazło się tylko jedno miejsce.

Organizatorka konferencji – Jadwiga Emilewicz, która jest kandydatką do Sejmiku Województwa Małopolskiego podkreślała: „Silna i kompetentna kobieta nie potrzebuje parytetu, by odnosić sukcesy w polityce”.

Podczas konferencji glos zabrały kandydatki z list zjednoczonej prawicy:

- Józefa Szczurek-Żelazko (Miejsce Nr 1 do Sejmiku Małopolskiego z okręgu tarnowskiego). Priorytetem w jej działaniach jest zapewnienie kompleksowej i równej opieki medycznej dla wszystkich obywateli.

- Urszula Rusecka („jedynka” do Sejmiku z okręgu podkrakowskiego). Najważniejsze dla niej zadanie  w Sejmiku to propagowanie edukacji, która jest przyszłością Małopolski oraz wsparcie dla rodzin, a zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych.

- Anna Kantor-Kilian (kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego). Podkreślała szczególnie nasilony problem bezrobocia w jej rejonie, co prowadzi do rozbicia rodzin przez migracje zarobkowe. Jednak w tak trudnej sytuacji kobiety na Podkarpaciu pokazały, że są silne i potrafią sobie świetnie radzić.

- Małgorzata Popławska (kandydatka do Rady Miasta Krakowa). Zainteresowana ekologią widzi rozwiązanie dla problemów komunikacyjnych w Krakowie. Większa ilość miejsc parkingowych to tylko jedno z rozwiązań.

- Maria Malinowska (kandydatka do Rady Gminy w Domanicach). Najważniejszym dla niej wyzwaniem jest wyzbycie się z Małopolski Żywności Genetycznie Modyfikowanej (GMO), tak aby region był przykładem dla innych.

Na konferencji gościem specjalnym była Nelli Rokita, która powiedział wprost, że „kobiety czują co jest dobre, a co jest złe, a to jest bardzo potrzebne w polityce. Znam politykę od podszewki i cieszę się, że powstała inicjatywa przeciwko parytetom.” Przy tych słowach podkreślała nastawienie na współpracę a nie rywalizacje płci mówiąc żartobliwie „Za każdą kobietą stoi mężczyzna”.

 

 

[brzesko.com.pl]

 
www.szczurek-zelazko.eu 2010.