Komisja Zdrowia Sejmiku obradowała w Tarnowie PDF Drukuj Email

Członkowie Komisji Zdrowia Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego gościli właśnie w Tarnowie. Obradowali w salach Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza. Pobyt w tym miejscu nie był dziełem przypadku. – Szpital wojewódzki podlega bowiem pod samorząd województwa małopolskiego Od wielu lat wspieramy go finansowo, wiele inwestycji zrealizowanych zostało w oparciu o dotacje unijne. To dobrze zarządzana placówka, warto ją pokazać szerszemu gronu, ale jednocześnie taka „wizja w terenie” jest najlepszym sposobem na jej poznanie, dostrzeżenie problemów i potrzeb – mówi naszej redakcji Józefa Szczurek – Żelazko, radna, szefowa jednej z komisji problemowych Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego.

 

 

Przedstawiciele komisji zwiedzili między innymi „plac budowy” Ośrodka Psychiatrii. - Stres, wzrost liczby osób z depresjami, wszelkiego rodzaju zaburzeniami o charakterze psychiatrycznym sprawiają, że jest potrzeba uruchomienia takiego oddziału w regionie tarnowskim. Na razie pacjenci z Tarnowa, powiatu tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego czy dąbrowskiego korzystają z usług szpitali w Straszęcinie koło Dębicy, w Krakowie, czy Gorlicach. W naszym regionie mieszka blisko 600 tysięcy osób realizacja tej inwestycji, na którą środki przekazuje także samorząd wojewódzki, ma ogromne znaczenie Powiedziałam na razie, bo mam nadzieję, że za rok, ośrodek zostanie oddany do użytku – podkreśla radna Józefa Szczurek – Żelazko, która od kilku lat, konsekwentnie zabiega o pieniądze na uruchomienie tej placówki.– Szpital w Brzesku, którym kieruje od kilku lat, współpracuje ze Szpitalem Wojewódzkim w Tarnowie. Oferta tarnowskiej placówki jest w pewnym sensie uzupełnieniem naszej oferty – dodaje radna Józefa Szczurek – Żelazko. Dodajmy, że w Tarnowie specjalistyczną pomoc znajdzie 90 osób. Psychiatria jest niedochodowa, dlatego oddziałów tego typu jest za mało, mimo że liczba osób borykających się z różnego rodzaju problemami psychicznymi z roku na rok rośnie. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2013 roku i potrwa 35 miesięcy. Już dzisiaj wiadomo, że w ośrodku będą dwa oddziały stacjonarne: po 35 łóżek każdy oraz oddział dzienny na 20 miejsc, w którym pacjenci będą mogli korzystać z różnego rodzaju terapii w ciągu dnia, a na noc wracać do domu. – Bardzo cieszy mnie, że tarnowski szpital zamierza realizować nowoczesne podejście do psychiatrii. Już dzisiaj wiadomo, że wszędzie będzie bardzo dużo zieleni, co więcej sale będą ciepło pomalowane, a kadra przyjazna wszystkim pacjentom – dodaje Józefa Szczurek – Żelazko. Jak wynika z planów placówki wszyscy chorzy zostaną objęci stałą opieką personelu zespołu środowiskowego jeszcze w domach, by nie dopuścić do pogorszenia ich stanu zdrowia na tyle, by musieli zostać przywiezieni do szpitala. Całkowity koszt inwestycji to ponad 20 mln zł. – Z tego najwięcej wyłoży samorząd wojewódzki – podkreśla radna Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Obrady Komisji Zdrowia Sejmiku w Tarnowie Obrady Komisji Zdrowia Sejmiku w Tarnowie Obrady Komisji Zdrowia Sejmiku w Tarnowie Obrady Komisji Zdrowia Sejmiku w Tarnowie

 

[brzesko.com.pl]

 
www.szczurek-zelazko.eu 2010.