Szpital: lepsza aparatura, więcej parkingów – zobacz co się zmieni PDF Drukuj Email

Szpital: lepsza aparatura, więcej parkingów – zobacz co się zmieni

Dyrekcja brzeskiego szpitala ma już projekt nowego zagospodarowania terenu wokół placówki. Ma być wygodniej, bezpieczniej i przyjaźniej dla pacjentów i odwiedzających. To na razie projekt - podkreśla Józefa Szczurek - Żelazko, dyrektor SP ZOZ. Śmiały pomysł może doczekać się realizacji dopiero po modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.


Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego rozpocznie się w pierwszym kwartale 2011 roku. Obecnie przygotowywana jest specyfikacja niezbędna do ogłoszenia przetargu. Projekt zyskał dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości około 3,6 mln zł. To aż 85% wartości całego zadania (4,1 mln zł). Umowa w tej kwestii została już zawarta.

Modernizacja SOR-u ma zakończyć się do końca czerwca 2011 roku. W jej ramach przebudowane zostaną niektóre pomieszczenia oddziału, tak by spełniać wszelkie wymogi przepisów prawa. Powstanie też pomieszczenie do dekontaminacji. – To pomieszczenie dla pacjentów, którzy muszą podlegać procesowi usunięcia skażeń biologicznych czy chemicznych. W pewnych przypadkach, dopiero po takim zabiegu można zająć się pacjentem pod względem diagnostyki i leczenia. My takiego pomieszczenia w naszym SOR-ze nie mieliśmy, a jest to wymóg prawa i ten projekt go obejmuje – wyjaśnia Józefa Szczurek – Żelazko.

Ponadto w ramach modernizacji oddziału planowana jest budowa specjalnego podjazdu dla karetek. Bez niego do tej pory placówka nie spełnia wymogów architektoniczno – budowlanych i jak mówi dyrektor szpitala – to jej największy mankament. Powstanie więc zabudowany podjazd z możliwością wjazdu do niego 2 ambulansów równocześnie. Ma to być przestrzeń zamknięta i ogrzewana , tak aby pacjent z karetki transportowany był w komfortowych warunkach.

Po ukończeniu prac do SOR-u zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt medyczny na kwotę ponad 1,8 mln zł. – Dzięki tym wszystkim działaniom poprawią się warunki udzielania świadczeń jak również możliwości diagnostyczne. Pacjent na pewno będzie się czuł lepiej i bezpieczniej. Będzie miał szansę na szybsze zdiagnozowanie i lepszą terapie - zapewnia dyrektor szpitala.

Zakończenie modernizacji SOR-u pozwoli na przystąpienie do kolejnych prac związanych z porządkowaniem i zmianą szpitalnego otoczenia. – Myślę, że już pod koniec 2011 roku będziemy się przymierzać do kwestii generalnego rozwiązania problemu komunikacji wokół szpitala, miejsc parkingowych i dojazdu do poszczególnych budynków – mówi Józefa Szczurek – Żelazko.

W ramach przebudowy szpitalnego otoczenia planowane jest utworzenie większej ilości miejsc parkingowych, niestety kosztem obszarów zielonych. Duża linia stanowisk postojowych utworzona zostanie wzdłuż zjazdu do drogi krajowej nr 4. Przeorganizowana zostanie też możliwość dojazdu pod sam budynek szpitala. Tam podjeżdżać będą mogły jedynie osoby niepełnosprawne, a pozostali zaparkować będą mogli na kilkanaście minut. Zmieni się również dojazd dla autobusów i busów.

Źródło:  Weronika Kucharska, www.mojebrzesko.pl

 

 

 
www.szczurek-zelazko.eu 2010.